Historie

Objekt na náměstí se podle místních pamětníků postavil již koncem druhé světové války. Původní účel však není možno jednoznačně určit, protože již zde je lidská paměť krátká. Zatímco jedni tvrdí, že budova sloužila k výkupu mléka, jiní tvrdí že mlíko vozili jinam. Kronikáři mlží a tak se o tom můžeme bavit akorát u piva. Při další sklenici piva se však již všichni shodují na papírnictví /proto Narpa/ a někteří již ze střední generace přidávají i drogerii a lahůdkářství či cukrárnu. Mladší generace může přidat k lepšímu již jen kadeřnictví. Pak byl objekt využit k bydlení.

 

A to vše proto, aby v roce 1997 byl objekt zakoupen k jiné bohulibé činnosti: točení piva. Po bleskové adaptaci, kdy bylo vybudováno sociální zařízení a podlahy, mohlo dojít 27. 10. 1997 k prvnímu natočení piva.

K četným návštěvníkům pravidelně zaplňujícím hospodu byli místní vojáci-hraďáci. A to někdy bylo v tak hojném počtu, že noví štamgasti žertem říkali naší Narpě Arma. Jenže často se stávalo, že po odložení modrého sukna, zde vojáci zůstali jako naplaveniny.

Z jara 1998 do již Hospody Narpa po menším oťukávání začali chodit i místní sportovci, využívajíc strategickou polohu u parkoviště ve středu obce k srazům před a po zápasech, jak fotbalových, tak hokejových a posléze i volejbalových. Občas k nám zabloudí i stolní tenista s pálkou a taškou. K raritám patří i posezení žen po hodině aerobiku.

Zvyšující se výtoč desítky gambrinus vedl pivovar k investici do nového sklepa a vybudováním 4 tanků . A tak se naše Narpa může pochlubit i nejkvalitnějším pivem v okolí/pro nezasvěcené – pivo má menší dobu trvanlivosti, protože neobsahuje konzervační látky tak jako „obyčejné sudové pivo“, které má trvanlivost 3 měsíce/. Další předností tohoto piva je, že k točení není potřeba žádná plynová směs, ale pouze stlačený vzduch.

Zájem o tanec a posezení u hudby (2003) vedl personál k pořádání tzv. Narpoték a též přebudováním kuchyně, která po různých peripetiích a problémech s úřady a kuchaři zanikla, na taneční sálek pro 25 lidí.

Jednou z posledních větších investic, pokud se tomu tak dá říkat, bylo v roce 2005 zboření takřka všech stropů a po zachování obvodového zdiva postavena nová, vyšší, čistčí hospoda. Následky přestavby neseme stále na svých bedrech, ať je to firma slibující novou omítku, či vybudování nové kuchyně a podkroví. Ale kdo ví, třeba se jednou dožijeme, že celý objekt bude sloužit svému účelu: k potěše ducha, žaludku, ledvin a regeneraci po práci nebo sportu!

 

V roce 2007 jsme se dočkali i nové fasády a zvenčí vypadá hospoda i skoro jako hotová. Hořejší patro je však stále bez přístupového schodiště, stropů a podlah. Po většinu času slouží jako obrovské parkoviště pro kolo, jednoho z bývalých číšníků, Martina Drábka.

Rok 2008 znamenal definitivní rozhodnutí pro majitele objektu a nevyužité prostory v prvním patře rozparceloval na jednu velkou místnost a několik malých. Hodlá zde sál pronajímat různým zájmovým skupinám z řad nekuřáků. Pro kuřáky vymezil jeden kamrlík. Dále zde zavedl sociální zařízení a taky záchod. Ústřední topení na plyn je samozřejmostí. Už se to začíná rýsovat. Balkónek stále chybí... Začíná se rýsovat nová kuchyň, zatím pouze na papíře a virtuálně v PC. Obrázky jsou to hezké, realita je však stále stejná. Místnost pro kuchyň je jedna velká garáž pro dětské autíčko, které v létě vozí děti před hospodou, zatímco rodiče popíjejí.

V roce 2009 po zkušenostech z Open Air akcích před hospodou, jsme za pomoci lánských hasičů a OÚ Lány zastřešili plácek před hospodou stanovím. Před deštěm by to ochránilo, ovšem vítr přišel dřív. Takže oslava vesnice roku v červenci byla mokřejší a studenější než podzimní zabijačka.

V lednu 2010 jsme vymalovali a změnili tak trochu barvu. Ze žluté máme různé odstíny šedi a bílé barvy. Na poprvé se nám odstín moc nelíbil, takže v rozpětí týdne jsme o jednu barevnou škálu ztmavili barvy, takže co stěna to odstín šedi.

Taky jsme 17. ledna 2010 vyměnili klasickou TV za plazmu a koupili nové čisté plátno.

Během léta 2010 proběhlo před hospodou několik Open air akcí. Nejlépe hodnocené bylo hlídání májky s guláš párty (pořádala obec) spojené se sledováním MS v hokeji, které nakonec dopadlo dobře, protože jsme vyhráli.

Na podzim byla tradiční zabijačka, kdy se mělo prodávat od 11,00 hodin, ale v půl desáté bylo všechno snědeno.

V říjnu se konečně koplo a postavilo pár cihel jako základ nové kuchyně. Dále firma přes okna zaměřila svoje výrobky a dala do výroby.

Koncem listopadu 2010 se hospoda Narpa ozdobila novým balkónem a to směrem na náměstí. Ihned poté byl ověšen světelnými řetězi a začal advent. Sob opět nedorazil.

3. února 2011 nám byli nainstalovány okna do kuchyně. O den později další firma dodala vrata.

5. února byl spuštěn wi-fi internet jako doplňková služba pro naše hosty

Koncem února byl položen rozvod vody a odpadů, včetně plynu v budoucí kuchyni. 2. března byla položena betonová podlaha a udělána okýnka propojující výčep s kuchyní pro výdej a příjem jídel. Zároveň pokračují práce v prvním patře ohledně balkonu a schodiště.

12. března byla odehrána poslední Narpotéka za účasti všech tří DJ, kteří za celou éru zde hráli. Následující týden byl snešen i DJ pult a pódium. Tím se ukončila více jak desetiletá historie Narpáckých diskoték. Budiž jí parket lehký!

22. března obkladači doobložili kuchyň novými dlaždičkami.

Od května se průběžně buduje horní část hospody, kde bude k dispozici velký sál pro nekuřáky s barem,  kuřárnou a s balkonem s výhledem na náměstí TGM. Termín dokončení byl stanoven na září 2011.

Dne 10.10.2011 byl slavnostně otevřen víceúčelový sál nad hospodou NARPA v Lánech. Slavnostního otevření se zúčastnila celá řada významných osobností a proto muselo být vše dokonale připraveno. Chutného jídla a vždy výtečného plzeňského piva, točeného z tanků, si dopřávali jak majitelé objektu, starosta obce Lány, místostarosta Lánů tak i nejvyšší delegace z Plzeňského pivovaru vedená vrchním sládkem Václavem Berkou. Václav Berka společně s provozním Ing. Janem Ladrou pak oficiálně přestřihli pásku a zahájili slavnostní přípitek. Proslov nejvyšších a popřání k úspěchům v budoucnosti nově otevřenému sálu, nebylo u slavnostního přípitku výjimkou. Po přípitku následovalo krátké video s ukázkou výstavby Narpy, které po skončení udělalo pomyslnou tečku za oficiální částí programu. S blížícím se večerem se na sále rozsvítila světla nejen osvětlující interiér podniku, ale také světla doprovázející hudební kulisu, kterou výborně promíchávala úspěšná djka. Do nově otevřeného prostoru pak postupně přicházeli další pozvaní hosté. Tomu, kdo musel svému tělu po tanci dopřát tekutiny, posloužil výborně zásobený bar. ,,Na tento večer jsem zvolil i populární míchané nápoje, které jsem připravoval s výborným barmanem Kubou,, dodává provozní Jan Ladra. Nejen dobře namíchaná hudba, ale i výborně umíchané koktejly, byly součástí večerní oslavy. Taneční vystoupení pak bylo pomyslnou třešničkou na dortu celého programu.

V roce 1.5.2012 se poprvé v Narpě, v nově vybudované moderní kuchyni, rozhořely hořáky a celá Narpa byla rázem provoněná jídlem od našich usměvavých kuchařek.

Tak přijďte k nám i Vy, ochutnat tankové pivo a vyzkoušet naší kuchyni.